0

صفر تا صد بیمه ورزشی

نام نویسنده: shahabclub

اگر شما هم جزو آن دسته از دوستانمان هستید که ورزش بخشی از سبک زندگی تان است ، مطمئنا این تجربه را داشته اید که در هنگام ثبت نام در ورزش های رزمی، تکواندو، جودو، کاراته، دوچرخه سواری، کوهنوردی یا حتی در باشگاه بدنسازی به علاوه هزینه ثبت نام در سانس ورزش دلخواهتان ، از شما خواسته شده است که هزینه بیمه ورزشی را نیز بپردازید.شاید راغب به این امر نبوده اید ولی باید در کمال تعجب تان بگوییم که چنین بیمه ای اجباری است.از آن جا که آمار بروز حوادث در باشگاه ها و ورزشگاه ها پایین نیست،داشتن بیمه¬نامه ورزشی برای ورزشکاران ،هنگام حضور در تمرین ها ، رقابت ها و اماکن ورزشی الزامی است و درصورت آسیب دیدن ورزشکار فاقد کارت بیمه، مسئولیت حادثه برعهده مربی یا مسئول برگزاری مسابقات خواهد بود. بنابراین مسئولین باشگاه ها و ورزشگاه ها ملزم هستند که همه اعضای خود شامل کارکنان،تماشاگران و همه افرادی که به نوعی با فعالیت ورزشی درگیر هستند، تحت پوشش این بیمه نامه قرار دهند و تمام برگه ها و فرم های گزارش ورزشی را حین برگزاری تمرین های قبل و حین مسابقات ورزشی ،کلاس های آموزشی،ماموریت های ورزشی،مسابقات به همراه داشته باشند.در غیراین صورت،مدیران و مسئولان مربوطه باید ضمن پاسخگویی ،کلیه هزینه¬ها را پرداخت نمایند .طرح این بیمه با همکاری وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی راه اندازی شده است و کلیه فدراسیون های تحت نظر وزارت ورزش و جوانان می توانند از پوشش بیمه ورزشی بهره مند شوند.در ادامه بیشتر به این نوع بیمه می پردازیم:

بیمه ورزشی چیست

بیمه حوادث انفرادی

کارت خدمات درمانی فدراسیون پزشکی موسوم به بیمه ورزشی زیرمجموعه بیمه حوادث محسوب می گردد.بیمه ورزشی نوعی قرارداد بیمه حوادث و مسئولیت بین ورزشکار و فدراسیون پزشکی و ورزشی است که براساس آن، فدراسیون پزشکی و ورزشی متعهد می گردد هزینه های درمانی و غرامت، دیه نقص عضو یا فوت را براساس تعهدات بین بیمه گزار و بیمه گر براساس تعرفه های دولتی پرداخت می کند. کارت بیمه ورزشی برای همه ورزشکاران آماتور،حرفه ای،ملی پوش، قهرمانان و مدال آوران،پیشکسوتان،کوهنوردان صادر می گردد هم چنین دارا بودن کارت بیمه ورزشی برای کلیه مدیران باشگاه ها ،لیدرهای تیم های کوهنوردی ، مربیان و کادر فنی ورزشگاه ها و باشگاه ها الزامی است.به علاوه، بیمه ورزشی ، مدیران باشگاه ها باید بیمه مسئولیت باشگاه و اماکن ورزشی نیز اخذ نمایند زیرا ممکن است حوادثی در مجموعه های ورزشی برای ورزشکاران و تماشاگران یا مراجعان حوادثی رخ دهد که دلیل آن قصور و کوتاهی مربی و مدیر ورزشی آن مرکز ورزشی باشد.مدیران و صاحبان باشگاه های ورزشی می توانند با داشتن بیمه مسئولیت، در صورت رعایت اصول ایمنی و حفاظتی در زمان حادثه با توجه به پوشش های بیمه نامه خسارت خود را دریافت نمایند. البته باید این نکته را مدنظر داشت که بیمه نامه مسئولیت ورزشی ،پرداخت خسارت حوادثی را تقبل می کند که مسئول آن حادثه، کوتاهی  یا عدم اجرای وظیفه مدیر و مسئول و مربی آن مجموعه  باشد . خسارات مربوط به حوادث ورزشکاران تحت پوشش بیمه نامه ورزشی است.می توان گفت دارابودن کارت بیمه ورزشی به منزله اطلاع و قبول شروط مندرج در آیین نامه موجود در هیئت پزشکی و ورزشی و وب سایت فدراسیون پزشکی –ورزشی است. البته این بیمه نامه فقط برای کسانی که تحت نظر یکی از فدراسیون ها ورزشی فعالیت کنند ،صادر می شود ولی اگر  ورزش به صورت شخصی و انفرادی است و فعالیت ورزشی در اماکن و سالن های ورزشی صورت نمی گیرد، پوشش بیمه حوادث انفرادی توصیه می­شود.

پوشش های بیمه حوادث انفرادی بیمه حوادث ورزشی یا بیمه حوادث انفرادی،تمام خطرات ناشی از فعالیت های ورزشی را تحت پوشش قرار می دهد.چنان چه بیمه گزار در طول مدت قرارداد فوت کند یا دچار از کار افتادگی جزیی یا دائمی گردد، مبلغی معادل دیه یا خسارت وارده به او یا خانواده اش پرداخت می گردد.در موقعیتی که شما ورزشکار حرفه¬ای و زیرنظر یکی از فدراسیون های ورزشی هستید،داشتن بیمه ورزشی اجباری بوده و بیمه حوادث انفرادی مکمل این بیمه نامه محسوب می گردد.

تعهدات بیمه ورزشی

• هر ورزشکار باید برای ورود به محیط ورزشی دارای کارت بیمه ورزشی باشد و ورود او به محیط برای تمرین،مسابقه یا آموزش بدون داشتن این کارت غیرمجاز و غیرقانونی است. • اگر ورزشکار حین کوهنوردی یا طبیعت گردی،دچار آسیب جسمی گردد و کارت بیمه ورزشی نداشته باشد،فدراسیون ورزشی پزشکی هیچ گونه مسئولیت و تعهدی در قبال او ندارد. • اگر ورزشکار در هنگام ورزش،آموزش یا مسابقه صدمه ببیند و کارت بیمه ورزشی را نداشته باشد،مسئولیت حوادث و خسارت ها و هزینه های درمانی به عهده مربی و مسئولین مسابقه یا آموزش خواهد بود. • در صورتی که ورزشکار دارای کارت بیمه ورزشی باشد ولی در ورزشگاه ها و باشگاه های غیرقانونی و بدون مجوز مبادرت به تمرین یا مسابقه ورزشی نماید،دعوی او مورد بررسی نبوده و مسمول تعهدات این بیمه نامه نخواهد بود. • تعهدات بیمه ورزشی ۷۲ ساعت بعد از صدور کارت بیمه ورزشی، آغاز می شود. • کمک هزینه های درمان،غرامت، نقص عضو و فوت بر مبنای مفاد آیین نامه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی و ورزشی خواهد بود. • جهت جاری شدن تعهدات در سال جدید، تمدید کارت بیمه ورزشی در هر سال الزامی است. • اگر ورزشکاری تا سه سال به صورت پیوسته،کارت خود را سروقت تمدید کند، میتواند تا ۵ برابر نرخ دولتی ،غرامت درمان دریافت نماید. • ورزشکار دارای کارت بیمه ورزشی در صورت نیاز به جراحی های پزشکی، میت تواند با معرفی به فدراسیون ورزشی هزینه کمتری برای جراحی خود تقبل نماید. • ورزشکار دارای کارت بیمه ورزشی در صورت برخورداری از بیمه تکمیلی،می تواند قبل از ارائه مدارک درمانی به هیئت پزشکی و ورزشی، از بیمه پایه نیز بهره مندگردد. • ورزشکاران قهرمان و مدال آور در سطح آسیا وجهان می توانند ازخدمات پزشکی و ورزشی رایگان استان خود بهره مند شوند. • خدمات فیزیوتراپی ، تغذیه، روانشناسی ورزشی،کلاس های آموزشی ، ارتوپدی،MRI برای ورزشکاران دارای بیمه ورزشی رایگان است و آزمایش های پزشکی نیز برای آن ها با تخفیف همراه خواهد بود. • ورزشکارانی که با دفترچه بیمه خود برای درمان به مراکز درمانی دولتی مراجعه می کنند،می توانند از فرانشیز ۱۰۰%( در صورت نبود مقاله امکان نگارش مقاله برای فرانشیز) برخوردار شوند. • ورزشکاران باید حداکثر دو هفته بعد از حادثه جهت استفاده از خدمات بیمه ورزشی،به هیئت پزشکی و ورزشی شهرستان خود مراجعه نموده و گزارش حادثه و آسیب دیدگی خود را در فرم مربوطه به صورت رسمی به فدراسیون اعلام نمایند.فرم گزارش حادثه در هیئت های ورزشی موجود است که باید کادر پزشکی یا پزشک معتمد یا پزشک مسابقات بعد از تکمیل کامل و دقیق فرم توسط مسئولان باشگاه، مربیان یا سرپرست مسابقات،صحت آن را تایید نمایند. • ورزشکار از زمان آسیب دیدگی حداکثر سه ماه فرصت ارائه مدارک هزینه درمان به هیئت پزشکی و ورزشی استان خود دارد. • ادامه درمان آسیب های سال قبل در سال جدید در صورت تمدید بدون تاخیر کارت بیمه ورزشی مقدور است.

بیمه مربیان ورزشی

شرایط عضویت بیمه ورزشی

ورزشکاران و کلیه فعالان حوزه ورزشی حوزه شهری می توانند در سال ۹۸ با پرداخت حق بیمه سالانه ۲۰ هزار، و ورزشکاران روستایی و عشایر در صورت ارائه معرفی نامه از دهیاری مبلغ ۱۵ هزارتومان ، از حداکثر مزایا و خدمات ارزان ترین بیمه حوادث، از زمان شروع عضویت تا ۲۹ اسفند همان سال برخوردار شوند.محل واریز این مبلغ حق بیمه، حساب فدارسیون پزشکی و ورزشی است.البته هر سال تغییرات اندکی در حق بیمه صورت می گیرد که علیرغم آن تغییرات،باز هم بیمه ورزشی ، بیمه ای بسیار اقتصادی محسوب می شود. • باشگاه ها و سالن های ورزشی می توانند بخشی از مبلغ قرارداد بازیکنان را به عنوان پرداخت حق بیمه کسر نمایند.در چنین شرایطی ، باشگاه لیست اسامی نفرات مدنظر برای پوشش بیمه ورزشی را به فدراسیون در بازه زمانی خاصی اعلام می نماید تا امکان استفاده از حداکثر خدمات بیمه ای وجود داشته باشد.

مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت از بیمه ورزشی:

هر چند همیشه ارایه کپی کارت بیمه ورزشی و برگه گزارش حادثه از مدارک الزامی است ولی سایر  مدارک موردنیاز به خسارت بیمه گزار بستگی دارد.به عنوان مثال، مدارک مربوط به پرداخت هزینه های درمان با مدارک پرداخت خسارت نقص عضو یا غرامت فوت فرق دارد.مدارک موردنیاز برای درایفت خسارت هزینه های پزشکی شامل موارد زیر هستند:

الف ) کپی کارت بیمه نامه ورزشی

ب)صورت حساب بیمارستان دربرگیرنده ریز هزینه های درمانی  که با مهر امورمالی یا واحد ترخیص بیمارستان تایید شده باشد.

ج) اصل برگه گزارش حادثه که به تایید پزشک ، هیئت پزشکی و هیئت ورزشی رسیده باشد.

د) کپی برابر اصل برگه شرح عمل جراحی در صورت انجام عمل جراحی

ه)گزارش کتبی پزشک در صورت عدم نیاز به  بستری شدن که در آن علت آسیب و اقدامات درمانی و فرم گزارش درمان مندرج شده باشد.

و) ارائه نسخه پزشک در صورت نیاز به دریافت هزینه های اقدامات تشخیصی همانند ام آرآی ،سی تی اسکن، آرتروگرافی، فیزیوتراپی

ز) کپی برابر اصل برگه شرح معاینات پزشکی

مدارک موردنیاز برای دریافت خسارت نقص عضو:

الف ) کپی کارت بیمه نامه ورزشی

ب) اصل گواهی پزشکی با گزارش دقیق نوع آسیب وارده

ج) اصل برگه گزارش حادثه که به تایید پزشک ، هیئت پزشکی و هیئت ورزشی رسیده باشد.

د)اصل گواهی پزشک که در آن رسما نقص دائمی عضو و درصد نقصان مندرج شده باشد.

ه) کپی از مدارک درمانی

مدارک موردنیاز برای دریافت غرامت فوت ورزشکار بیمه گزار ورزشی که توسط خانواده او ارائه می گردد:

الف)اصل کارت بیمه نامه ورزشی

ب) اصل برگه گزارش حادثه که به تایید پزشک ، هیئت پزشکی و هیئت ورزشی رسیده باشد.

ج)گواهی انحصار وراثت

د)گواهی پزشکی قانونی یا کالبدشکافی

ه) گزارش پلیس که تایید کننده فوت بیمه گزار در محل زمین یا مکان ورزشی باشد.

و) حکم ماموریت برای سفر ورزشکار بیمه گزار

خدمات و مزایای بیمه حوادث ورزشی :

در صورت دارا بودن دو بیمه نامه ورزشی و بیمه درمان پایه و بروز حادثه طی ورزش، ابتدا هزینه های درمانی توسط بیمه پایه پرداخت می شود و سپس مازاد هزینه ها با بیمه حوادث ورزشی قابل پرداخت است. کلیه خسارت های درمانی حین فعالیت های ورزشی در اماکن ورزشی جزو تعهدات و تحت پوشش بیمه نامه ورزشی است.پوشش های بیمه حوادث ورزشی به شرح زیر هستند:

سقف تعهدات هزینه درمان ؛غرامت عضو و غرامت فوت بیمه ورزشی سال ۹۸

موارد عدم تعهد پرداخت خسارت بیمه نامه ورزشی

۱)حوادث رانندگی ۲) آسیب در اثر مصرف داروهای غیرمرتبط با مصدومیت ورزشکار ۳) روشهای درمانی تایید نشده مانند استفاده از طب سوزنی ، حجامت و … ۴)هزینه درمان بیماری های داخلی همانند بیماری های کلیوی ،قبلی و گوارشی حتی اگر طی فعالیت ورزشی رخ داده باشد. ۵)هزینه آمبولانس ۶)هزینه داروهای خارجی د ر مواردی که مشابه داخلی آن ها موجود است. ۷) هزینه عینک ،عصا ، انواع پرتز و آروتز ۸)هزینه های درمانی برای صدمات در محیط های غیرمجاز یا محیط های غیر از سالن های ورزشی ۹) هزینه فرد همراه ،خدمات و غذا در بیمارستان ۱۰) هزینه معاینه و آزمایش و اقدامات تشخیصی غیرمرتبط به فعالیت ورزشی همانند آبسه،آپاندیست و… ۱۱) هزینه معاینه ، آزمایش و دیگر اقدامات تشخیصی برای آسیب های غیرمرتبط با فعالیت های ورزشی

بیمه ورزشی را از کجا بگیریم؟

۱) برای صدور اینترنتی کارت بیمه ورزشی به سایت فدراسیون پزشکی ورزشی https://insurance.ifsm.ir/UserOnline/Login مراجعه نمایید. در سایت فدراسیون پزشکی، صدور بیمه به صورت آنی و آنلاین خواهد بود.

سامانه استعلام بیمه ورزشی

۲) واردکردن کد ملی و کد امنیتی ، شما با دو انتخاب رو به رو هستید :

فرایند ثبت نام آنلاین بیمه ورزشی

۳) ر صورت داشتن سابقه عضویت در سایت، برای دریافت رمز عبور ، شما به صفحه زیر هدایت خواهید شد:

رمز عبور بیمه ورزشی

۴) در صورت طی مراحل مذکور ، به صفحه ای دارای ۵ دکمه هدایت خواهید شد که برحسب نیاز خود ، می توانید روی یکی از دکمه ها کلیک و پروسه مربوطه را طی نمایید:

مرحله چهارم ثبت نام آنلاین بیمه ورزشی

در صورت انتخاب گزینه ” ثبت عضویت جدید” به صفحه ای هدایت خواهید شد که  می توانید در آن به ثبت اطلاعات نام فدراسیون ، رشته ورزشی ، استان ، شهر و نام باشگاه خود بپردازید.

ثبت عضویت بیمه ورزشی

۵) در صورت تمایل به مشاهده سوابق بیمه ورزشی خود ، گزینه ” تاریخچه عضویت” را انتخاب نمایید:

تاریخچه عضویت بیمه ورزشی

۶) در صورت تمایل به تمدید کارت بیمه ورزشی تان ، می توانید گزینه ” تمدید عضویت ” را انتخاب و به صفحه زیر هدایت شده و مراحل پرداخت مبلغ را به صورت اینترنتی انجام دهید:

در صورت تمایل به تکمیل اطلاعات خود ، گزینه اطلاعات شخصی را وارد نمایید که در صفحه ای شبیه صفحه زیر می توانید به بازبینی یا تکمیل اطلاعات شخصی خود بپردازید:

فرم ثبت نام اینترنتی بیمه ورزشی

در نهایت ، برای تغییر رمز عبور نیز گزینه ” تغییر رمز عبور” تدارک دیده شده است:

رمز عبور بیمه ورزشی

پس از طی مراحل مذکور، در صورت انجام مراحل و پرداخت مبلغ ثبت نام یا تمدید کارت بیمه ورزشی، فایل به صورت پی دی اف برای شما قابل دانلود است. • استعلام بیمه ورزشی از طریق شماره پیامک ۳۰۰۰۴۳۰۴ نیز امکان پذیر است.

جمع بندی

در صورتی که به فکر سلامت و ایمنی خود حین ورزش هستید و به پیشگیری بیش از درمان اهمیت می دهید، کارت بیمه ورزشی یا بیمه حوادث انفرادی نیز یکی از کارت هایی است که احتمالا کنار بقیه کارت های شناسایی تان در کیف پولتان یافت می شود. اگر شما به صورت حرفه ای تحت نظر یکی از فدراسیون های ورزشی فعالیت می کنید، داشتن بیمه از فدراسیون پزشکی ورزشی برای شما الزامی است که مزایا و مراحل دریافت آن به صورت کامل در بالا شرح داده شده است البته شما می توانید از بیمه حوادث انفرادی نیز به عنوان مکمل برای این بیمه نامه استفاده کنید. اما اگر شما بصورت شخصی و انفرادی ورزش می کنید و فعالیت های ورزشی شما در اماکن و سالن های ورزشی نیست پس بهتر است از پوشش بیمه حوادث انفرادی استفاده کنید. کارگزاری رسمی بیمه دات کام جزو محدود کارگزاری های رسمی آنلاین صنعت بیمه به شمار می آید. این برند با بیش از چندین هزار مشتری فعال توانسته است خدمات گسترده ای را در موضوعات مختلف خرید،مقایسه و استعلام اینترنتی بیمه ارائه دهد.در این حوزه نیز ، سایت بیمه دات کام امکان استعلام مقایسه،استعلام و خرید آنلاین بیمه حوادث را در سایت خود فراهم آورده است تا کاربران بتوانند به راحتی و با چند کلیک کوتاه بیمه نامه خود را تهیه نمایند.

آخرین نوشته ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp