راهنمای خرید و قوانین بیمه تجهیزات الکترونیک

بیمه تجهیزات الکترونیک

بیمه تجهیزات الکترونیک بیمه سامان

بیمه نامه تجهیزات الکترونیک یا بیمه نامه کالای دیجیتال بیمه سامان از زیر مجموعه بیمه نامه مهندسی می باشد که خسارت های فیزیکی، ناگهانی و غیر قابل پیش بینی وارده شده به کلیه تجهیزات و دستگاه هایی را تحت پوشش بیمه قرار می دهد که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی در آن ها بیشتر از قطعات مکانیکی باشد. از جمله این موارد می توان به وسایلی همانند موبایل، تبلت، لپ تاپ، کنسول بازی، ساعت هوشمند، رایانه رو میزی، تجهیزات الکترونیک و.. اشاره نمود.

چرا باید بیمه کالای دیجیتال داشته باشیم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که موبایل، تبلت یا لپتاپ شما دچار شکستگی، آبخوردگی، سوختگی بر اثر نوسانات ولتاژ برق و یا سرقت شده باشد، یا حداقل کسی را دیده باشید که از این حوادث متضرر شده باشد. اگر کالای دیجیتال خود را بیمه کرده باشید، اطمینان دارید که شرایط به قبل حادثه بازمی‌گردد.

خطرات تحت پوشش این بیمه نامه

• ضربه فیزیکی و شکست

خسارت وارده به تجهیزات الکترونیکی شما مانند موبایل، تبلت و یا لپ تاپ شما که ناشی از ضربه فیزیکی و شکسته شدن به طور غیر عمد باشد تحت پوشش بیمه سامان قرار می گیرد.


• آب خوردگی و نفوذ مایعات

این بیمه نامه خسارت وارده به تجهیزات الکترونیکی شما مانند موبایل، تبلت و یا لپ تاپ شما که ناشی از آب خوردگی و نفوذ مایعات به دستگاه به طور غیر عمد باشد را بیمه سامان جبران می نماید .


• نوسانات ولتاژ برق

این بیمه نامه خسارت وارده به تجهیزات الکترونیکی شما مانند موبایل، تبلت و یا لپ تاپ شما که ناشی از نوسانات برق به دستگاه به طور غیر عمد باشد را بیمه سامان جبران می نماید .


• سرقت با شکست حرز

خسارت وارده ناشی از سرقت موبایل، تبلت و یا لپ تاپ شما را بیمه سامان جبران می نماید .


• بلایای طبیعی

خسارت وارده به موبایل، تبلت و یا لپ تاپ شما که ناشی از بلایای طبیعی ( سیل، طوفان، زلزله و … ) باشد را جبران می کند.


• آتش سوزی

خسارت وارده به موبایل، تبلت و یا لپ تاپ شما که ناشی از آتش سوزی باشد را جبران می کند.

مدت زمان پوشش بیمه نامه

مدت زمان پوشش این بیمه نامه از زمان خرید و بعد از کارشناسی به مدت یک سال شمسی می باشد که قابل تمدید نیز هست .

شرایط پرداخت خسارت

۱. در زمان وقوع خسارت و تحویل دستگاه به مرکز خدمات( الزامی : ابتدا باید خسارت در سایت توسط مشتری ثبت شود ) ، ارائه بیمه نامه امضاء شده بیمه گذار ، در صورت خرید از نماینده فروش : مهر و امضاء شده نماینده فروش و همچنین فرم “ شرایط و قوانین ” امضاء شده بیمه گذار در صورت خرید از نماینده فروش : مهر و امضاء شده نماینده فروش ، به همراه فاکتور خرید، کارتن دستگاه و لوازم جانبی آن الزامی است. در غیر اینصورت هزینه تعمیرات طبق تعرفه مصوب اتحادیه های مربوطه و فاکتور از مشتری دریافت خواهد شد.


۲. آثار ناشی از بازکردن دستگاه ، دستکاری قطعات ، تعمیر ، ارتقاء و تغییر در قطعات و مشخصات دستگاه توسط مراکز و یا کارشناسان غیر از مرکز خدمات پارس رسانه ، استفاده در محیط های آلوده و پر گرد و غبار، بکارگیری شارژر و آداپتورهای متفرقه ، موجب ابطال بیمه نامه دستگاه مورد نظر خواهد شد و هزینه های آن طبق تعرفه مصوب اتحادیه های مربوطه و فاکتور از مشتری دریافت خواهد شد.


۳. ایرادات تحت پوشش گارانتی و ضمانت نامه دستگاه ، اشکالات نرم افزاری ، سیستم عامل و هرگونه عملیات و تغییرات نرم افزاری شامل ریکاوری ، نصب درایور ، ویروس یابی ، بازیابی و کپی اطلاعات ، عملیات روت کردن ( root ) ، نصب و یا تغییر سیستم عامل و رام های اصلی به غیر رسمی ، عمل قفلگشایی بر روی راه اندازی ها (Unlock-Bootloader ) ، بکارگیری نرم افزارهای کاربردی غیر رسمی و یا آلودگی به ویروس ، به دلیل اینکه موجب کاهش ضریب ایمنی دستگاه و افزایش امکان Brick شدن و از کارافتادن دستگاه می گردد ، همچنین هر گونه صدمه مانند شکستگی صفحه نمایش و قاب پشت آن و یا اثرات هرگونه ضربه برروی دستگاه که هنگام انتقال و تحویل توسط پست، پیک، شرکت های حمل و نقل و… پدید آید ، خارج از پوشش های بیمه نامه و یا موجب ابطال بیمه نامه خواهد شد و هزینه های آن طبق تعرفه مصوب اتحادیه های مربوطه و فاکتور از مشتری دریافت خواهد شد.


۴. مخدوش بودن بیمه نامه ، شماره سریال و یا برچسب هولوگرام و سایر برچسب های دستگاه و بیمه ، موجب ابطال بیمه نامه خواهد شد.


۵. لوازم جانبی و مصرفی ( باتری ، شارژر ، کابل ها ، سوکت و پورت ها ) تحت پوشش بیمه نیست.


۶. هزینه حمل دستگاه برای استفاده از خدمات بر عهده مشتری است.


۷. در شرایط خسارت تحت پوشش بیمه نامه ، پارس رسانه فقط یکبار خسارت وارده را در طول مدت اعتبار بیمه نامه ؛ برابر ارزش روز جایگزینی دستگاه و حداکثر تا میزان مبلغ مندرج در فاکتور خرید و همچنین ارزش بیمه نامه ؛ پس از کسر فرانـشیز و استهلاک از طریق تعمیر دستگاه، تعــویض آن یا پرداخت نقدی جبران خواهد کرد.


۸. در صورت بروز حادثه ، دستگاه خسارت دیده تا حد امکان تعمیر خواهد شد و مرجع تشخیص دهنده تعمیر، تعویـض جزئی و تعویـض کـلی مرکز خدمات پارس رسانه و شرکت بیمه سامان و بیمه معلم است.


۹. در شرایط بروز حادثه حداقل زمان ارائه خدمات (تعمیر یا تعویض) و یا جبران خسارت حداقل ۱۵ روز کاری است.


۱۰. در صورت تعویض کلی دستگاه ، کارت گارانتی و یا ضمانت نامه و بیمه نامه دستگاه معیوب باطل و با درخواست مشتری با پرداخت هزینه مصوب شرکت ، بیمه نامه جدید برای دستگاه صادر می گردد.


۱۰. در صورت تعویض کلی دستگاه ، کارت گارانتی و یا ضمانت نامه و بیمه نامه دستگاه معیوب باطل و با درخواست مشتری با پرداخت هزینه مصوب شرکت ، بیمه نامه جدید برای دستگاه صادر می گردد.


۱۱. جهت بهره مندی از پوشش ” نوسانات ولتاژ برق ” پوشش گارانتی و همچنین زمان وقوع خسارت ؛ ارائه تایید از شرکت گارانتی الزامی است.


۱۲. استهلاک در کلیه موارد به صورت ماهانه ۲ درصد محاسبه خواهد شد.


۱۳. زمان خسارت ، مانده بدهی بیمه نامه مشترکین اپراتورها و بیمه نامه های اقساطی ؛ از مبلغ پرداختی خسارت کسر خواهد شد.


حرز به معنی مانع می باشد و شکست حرز در واقع یعنی از بین برون مانع .شکست حرز عبارت است از از بین بردن مانعی در جهت رسید به هدفی و در بیمه سرقت با شکست حرز بدین معنی است که سارق برای ورود به منزل و انجام سرقت مانعی را از میان بردارد ،‌ مثلا درب ، قفل یا پنجره را بشکند یا دیوار را خراب کند. بنابراین شکستن در بیمه به معنی متوسل شدن به زور است ، یعنی سارق جهت ورود به محل دزدی به زور متوسل شود و مانعی را بردارد ، مانند شکستن درب ، باز کردن قفل با کلید قلابی ، خراب کردن دیوار و یا ورود با تهدید و زور .اما اگر سرقت بصورت معمولی اتفاق بیفتد و شکست حرز محسوب نشود تحت این پوشش بیمه نامه قابل جبران نیست.

مجله بیمه ای